O Klubie Główna Szkolenie Rejsy Regaty Świętojańskie Ogłoszenia Linki Kontakt


Komandor Bogusław Tomasik

j2.jpg

W dniu 02.12 2022 zmarł nestor żeglarstwa świętokrzyskiego Bogusław Tomasik.
Urodzony 24.02.1934 roku. Kapitan Jachtowy, Kapitan Motorowodny, Instruktor Wykładowca PZŻ, Instruktor turystyki żeglarskiej PTTK.
W 1952 r. wstąpił do Klubu Ligi Morskiej w Jędrzejowie a następnie przeniósł się do Kielc gdzie w 1953 r. uczestniczył w kursie teoretycznym a następnie w obozie żeglarskim połączonym z rejsem w Kruszwicy nad j. Gopło i uzyskał stopień sternika jachtowego III klasy.
W 1954 r. w Giżycku uzyskał stopień sternika jachtowego II klasy i jednocześnie uzyskał uprawnienia pomocnika instruktora.
W latach 70-tych i następnych pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Szkoleniowej w Zarządzie Kieleckiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i jednocześnie pełni funkcję Pilota Komendy Chorągwi ZHP w Kielcach organizując liczne obozy i rejsy żeglarskie, śródlądowe i morskie. Współorganizator i członek kadry na imprezach ZHP „Wiślane Wici’79,80” na etapach Kraków – Płock i Płock – Gdańsk w których uczestniczyło 100 jachtów.
Współorganizator i członek kadry w rejsie morskim z udziałem kilkudziesięciu jachtów „Jantarowe Wici” na trasie Świnoujście – Gdynia.
Był też oficerem i instruktorem na obozach Bractwa Żelaznej Szekli - organizacją zajmującą się wychowaniem morskim młodzieży pod egidą TVP Gdańsk i programu telewizyjnego Latający Holender.
Od 1991 zorganizował kilkadziesiąt rejsów po Bałtyku, m. Adriatyckim, m. Śródziemnym, m. Północnym i innymi. Równocześnie angażował się w działalność szkoleniową i organizacją egzaminów na stopnie żeglarskie.
W latach 1998 – 2018 pełnił funkcję Prezesa Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz od 1991 r. do końca był Komandorem Żeglarskiego Klubu Morskiego BRYZA w Kielcach.
Był niestrudzonym popularyzatorem żeglarstwa morskiego w Kielcach. Wychował całe pokolenia świętokrzyskich żeglarzy.
Odznaczony :
- Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi
- Medal i trzy odznaki Ligi Obrony Kraju
- Odznaczenie i odznaki za Zasługi dla Turystki
- Krzyż „Czerwonego Krzyża” za Ratownictwo Tonących
- Srebrny i Złoty Krzyż za zasługi dla ZHP
Odznaki :
- Srebrna i Złota Odznaka Zasłużony Pracownik Morza
- Honorowa Odznaka Zasłużony Działacz Żeglarstwa Polskiego
- Medal za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa


  O Klubie| Główna | Szkolenie | Rejsy | Regaty Świętojańskie | Ogłoszenia | Linki | Kontakt  
   
Copyright 2007 Home & AlmSun &  TGV& AlmSun &  ŻKM BRYZA